Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Łodzi

Procedura przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Łodzi

Procedura przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej

Wniosek o przeniesienie zezwolenia powinien być podpisany przez obie strony postępowania -  Sprzedającego Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa i Nabywcę Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, dalej ZCP. W przypadku podpisania wniosku o przeniesienie zezwolenia tylko przez Nabywcę ZCP, organ zobowiązany będzie do powiadomienia odrębnym pismem Zbywcy ZCP o wszczęciu postępowania w sprawie przeniesienia zezwolenia, co wydłuży czas postępowania.

Do wniosku o przeniesienie zezwolenia należy dołączyć:
  1. umowę potwierdzającą nabycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks cywilny (umowa zbycia ZCP powinna być sporządzona w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a umowa zbycia ZCP zawierająca również przeniesienie własności nieruchomości musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego).
  2. w przypadku Nabywcy apteki będącego w małżeńskiej wspólności majątkowej należy dołączyć zgodę drugiego małżonka na nabycie ZCP w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
  3. w przypadku Zbywcy apteki będącego w małżeńskiej wspólności majątkowej  należy dołączyć zgodę drugiego małżonka na zbycie ZCP w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
  4. pisemne oświadczenie nabywcy apteki o przyjęciu wszystkich warunków zezwolenia o którego przeniesienie wnioskuje;
  5. tytuł prawny do lokalu apteki (np. umowa najmu, odpis z Księgi Wieczystej);
  6. oświadczenia wnioskodawcy – nabywcy apteki według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej BIP Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Łodzi www.lwif.pl tj.
  1. zakładka sposoby przyjmowania i załatwiania spraw.
  2. procedura dotycząca postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej
  3. wzory oświadczeń do pobrania.
  4. wzory oświadczeń – pliki (www.lwif.pl/pliki) stosownie do wniosku
      • wzory oświadczeń osoba fizyczna (farmaceuta),
      • wzory oświadczeń- spółka,
      • wzory oświadczeń – wspólnik, partner,
  1. w przypadku wskazania nowego farmaceuty na kierownika apteki po przeniesieniu zezwolenia imię i nazwisko farmaceuty odpowiedzialnego za prowadzenie apteki, jego identyfikator jako pracownika medycznego, o którym mowa w art. 17C ust. 5 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011r. o systemie informacji o ochronie zdrowia oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe kandydata wskazanego na kierownika apteki tj.:
    • dyplom ukończenia studiów,
    • prawo wykonywania zawodu farmaceuty,
    • dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniego stażu pracy w aptece oraz ewentualnej specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej (dyplom specjalizacji), oświadczenie o zamiarze podjęcia się funkcji kierownika apteki,
    • oświadczenie kandydata na kierownika o tym, iż nie pełni on funkcji kierownika w innej aptece, punkcie aptecznym lub hurtowni, farmaceutycznej lub zrezygnuje z tych funkcji z chwilą otrzymania przez stronę zezwolenia na prowadzenie apteki.
  1. oświadczenie kierownika o zobowiązaniu się podjęcia obowiązków kierownika w aptece po przeniesieniu zezwolenia (w przypadku dotychczasowego kierownika),
  2. oświadczenie wnioskodawcy, (w przypadku gdy wnioskodawcą jest spółka jawna/partnerska - każdego ze wspólników spółki) że nie wystąpił do innego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego z wnioskiem o przeniesienie zezwolenia, udzielenie zezwolenia, jego zmianę oraz że nie toczy się przed innym wojewódzkim inspektorem farmaceutycznym postępowanie w tym zakresie.
  3. aktualne zaświadczenie o posiadaniu przez wnioskodawcę (w przypadku gdy wnioskodawcą jest spółka jawna/partnerska –każdego ze wspólników spółki) prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wydane przez radę okręgowej izby aptekarskiej, której farmaceuta jest członkiem, w trybie określonym w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty;
  4. oświadczenie wnioskodawcy, że apteka o której przeniesienie wnioskuje nie funkcjonuje, nie jest dostępna dla pacjentów od chwili nabycia przez wnioskodawcę przedsiębiorstwa.
  5. Nabywca apteki legitymując się ostateczną decyzją przenoszącą zezwolenie powinien wystąpić do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego (ŁWIF) z informacją o dacie podjęcia przez przedsiębiorcę działalności, celem dokonania przez organ stosowanej zmiany w rejestrze aptek. Nabywca apteki może wystąpić do ŁWIF z powyższą informacją już po doręczeniu decyzji przenoszącej zezwolenie wszystkim stronom, jeżeli decyzja przenosząca zezwolenie jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.

Opracował Radca prawny Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Łodzi.